Екскурзоводска беседа в Националния римски музей
Красотата е истина, истината - красота. Джон Кийтс
Искате ли да проверите лично и на практика твърдението на поета? Няма значение каква е вашата възраст и какъв е вашият социален статус. Очите трябва да видят, ушите искат да чуят, сърцето може да обикне, а душата ще получи наслада. В Рим най-краткият път към това душевно умиротворение минава през Националния римски музей. Ще научите как надеждите, мечтите, вярата и любовта в античния свят се въплъщавали в скулптури, фрески, мозайки и култови предмети. Ще се върнем към извора на античното изкуство, т. е. - към нашето далечно минало.
Дворец Палацо Масимо и филиали на музея в Рим
Националният римски музей, сякаш по каприз на умни чичковци, е разположен в няколко отдалечени сгради. Намира се в здания на потомствени аристокрации и в две археологически забележителности на града. "Капризът" в случая се обяснява просто: в Рим е лесно да се натъкнеш на археологически находки под земята, но е трудно да ги систематизираш в една отделна просторна музейна сграда. Научете подробно за филиалите на музея тук.
Нас - бъдещите посетители - ни интересува Дворецът Масимо (Palazzo Massimo alle terme), който е на две крачки от знаменитите Терми на Диоклециан и централната гара Рома Термини. Вижте адреса: Largo di Villa Peretti, 00185, Roma, Italia (карта).
Тази сграда някога е принадлежала на римската династия Масимо (Massimo). През 1981 г. държавата става собственик на двореца, а 17 г. по-късно го преобразува в музей. Тук е разположен главният филиал: на четири етажа в просторни зали са изложени статуи, саркофази, мозайки и фрески от републиканската и императорската епоха. Освен това, любителите нумизмати могат да се насладят на колекцията от монети и скъпоценности на Виктор Емануил III (Савойски), а неизкушените посетители могат да видят уникална мумия на осемгодишно римско момиче (II в.).
Какво ще видим
Бронзовият Юмручен борец (боксьор), IV в. до н. е. Ненадминат и уникален образец на класическата гръцка скулптура (автор, вероятно, Лизип или учениците му). Понякога наричат статуята Квириналският боксьор, тъй като е намерена на хълма Квиринал близо до църквата Сан Силвестро.
Учудваща е не само оригиналната технология за отливане на статуята. Виждаме сплав от различни метали, които подчертават реализма на сцената (например, устните, белезите, капките кръв са от медни петна). Забележителен е контрастът между отпуснатото тяло на на бореца, който набира сили в паузата на двубоя, и рязкото обръщане на погледа встрани и нагоре. Създава се впечатление, че борецът реагира на емоциите на публиката. Или пък се вслушва в съветите на наставника. А може би, в тъмните очни орбити се криела надежда, умора или желанието на бореца да приключи с кървавия спорт?
Без всякакво съмнение, тази скулптура буди огромно уважение към таланта на майстора, а детайлите (особено юмруците) ни напомнят за знаменитите бронзови статуи в Рияче.
Август - Великият Понтифекс, I в., мрамор, неизвестен автор. Двуметровата статуя на първия римски император Октавиан, който носи тога на велик понтифекс, е създадена по времето на Тиберий. Тя е точна копия на статуята на Август от края на I в. до н. е. Статуята е намерена в подножието на хълма Опий (ул. Via Labicana).
Сигурно, би било интересно да чуете за ролята на pontifex maximus в Древен Рим, за самия Октавиан Август. Опитайте се да отгатнете, гледайки липсващите линии на ръцете, какво би могъл да държи императорът?
Впрочем, ще имаме възможност да видим цяла галерия от бюстове на велики личности и календарни фрагменти в партерния етаж на музея: включително статуята на принц от династията на Селевкидите. Ще си припомним за календара на древните римляни и ще научим защо декември е десети и последен месец от античния календар.
Дискоболът Ланчелоти (есквилинският дискобол), II в. до н. е., мрамор. Предполага се, че бронзовият оригинал е изработен от скулптора Мирон (V в. до н. е.). Оригиналът не достига до нас: от него са изготвени няколко реплики, а тази, която ни предстои да видим, е най-вярната.
Древните гърци създали най-бляскавите спортни игри в чест на Зевс - Олимпийските. Те се възхищавали не само от силата, но и от пластиката на човешкото тяло в движение. Спиралата, която очертава тялото на Дискобола, идеалните пропорции и изпъкналата мускулатура ще послужат като образец за скулпторите от късния Ренесанс до късния барок. Достатъчно е да си припомним скулптурата Давид с прашка на Бернини (понастоящем - в галерия Боргезе).
Очачва ни, между другото, вълнуваща среща с Афродита на Менофант, с Момичето от Анцио, с Крилатия Ерос от Габии, с Венера, с Аполон от Кастелпорцияно. А също така с мраморни надгробни плочи на знатни римляни, с езически и християнски саркофази, с бронзови украшения на корабите от пристанището на Калигула в езерото Неми.
Ще ни бъде много любопитно да видим хилядите начини, по които знатните римляни украсявали дворцовите зали и стаите за банкети в Рим и вилите извън града. Музеят представя пълна реконструкция на Вилата на Ливия (съпругата на Октавиан Август) и интериора в двореца на Марк Агрипа на брега на Тибър (днес - Вила Фарнезина).
Полезни сведенияВ цената на екскурзията не са включени билетите - от 7 до 13 евро в случай на допълнителни изложби. С билета в продължение на три дни можете да посетите всеки един от четирите филиала на музея (Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, Crypta Balbi, Terme di Diocleziano). Всяка първа календарна неделя от месеца входът е безплатен. Музеят е затворен за посетители в понеделник. Работно време: от 9,00 до 19,45. Билетните каси затварят в 19,00. Няма аудио-гид на руски и български. |
Експонати в Палацо Масимо - видео |
Свържете се с нас и резервирайте тази екскурзия:
Явор (български, руски): yavor@hotmail.it Телефон: 0039-3289566479 (WhatsApp, Viber) Страница на гида
Елена (руски, италиански): palamodova@gmail.com Телефон: 0039 3453346640 (WhatsApp, Viber) Страница на гида