Първо запознанство с Рим
Рим е загадка, музей на открито, в него се преплитат култури и епохи, човешки съдби и религиозни страсти. Това оставя трайна следа в облика на съвременния град.
При първата среща с Рим имаш чувството, че никога няма да проумееш скрития механизъм на този урбанизиран хаос. Рим расте и се развива почти 3000 години. Римският император Адриан в мемоарите си споделя, че Рим ще умре като последният град на човечеството. Може би, оттук тръгва приказката за Вечния град.
В архитектурата на Рим няма точен градоустройствен план. За разлика от други европейски столици, Рим е сплетение на улици, площади, паркове, вили, дворци, мостове, куполи, стълбища, арки и градски стени. Всичко това се променя като картинка в калейдоскоп, веднага щом добавим музиката, шума на фонтаните, глъчката, камбанния звън и песните на птиците.
И накрая усещаш, че този град те обгръща в мека топлина, омагьосва те и ставаш негов поклонник.
Според легендата, Рим възниква в короната на седемте хълма (така наречения Септимонциум), благодарение на братята Ромул и Рем. През 753 г. пр. н. е. те определят границите на померия (града зад свещената стена) на хълма Палатин по левия бряг на река Тибър. След братоубийството Ромул става владетел на една малка община, която с помощта на великите богове ще се превърне в център на гигантската Римска империя. На Палатинския хълм се ражда великият Октавиан Август, а в подножието му се изгражда сърцето на Империята - Римския Форум.
Всеки миг от хилядолетната история на Рим разкрива една драма, един триумф, една крачка напред или назад в европейската цивилизация, в културата и религията. В Рим има безкрайно много доказателства за това. Повече от 200 музея и галерии представят на зрителите уникални експонати от всички епохи, свидетелства за еволюция на архитектурата, пластичните изкуства, религията и науката. Няма съмнение, че те притежават висока художествена и познавателна стойност, но все пак има отделни музеи и галерии, които прославят града: галерия Боргезе, галерия Дория Памфили, галерия Спада, Национална галерия на античното изкуство, Национална галерия на съвременното изкуство. Нека споменем също: Капитолийските музеи, Ватиканските музеи, Музея на Барока, Музея на венецианския дворец, Националния музей Сант Анджело, вила Фарнезина и вила Торлония.
Справка. Има една стара и добра традиция: веднъж в годината всички държавни музеи в Рим са отворени безплатно за посетители. Инициативата се нарича "Седмица на културата" и се провежда през пролетта (март или април).
Рим и неговите уникални монументи
Рим е столица на Италианската република. Той е най-големият град в Италия и същевременно - християнски религиозен център. На територията на Рим се намира държавата Ватикан под ръководството на Светия престол (ит. Santa Sede) - висшето духовно ръководство на Католическата църква. Държавната граница на Ватикана е само 3 км, а базиликата Свети Петър е разположена на ватикански терен.
Най-старите римски църкви датират от IV век. Много от тях съхраняват ценни реликви и произведения на изкуството. Всяка година в Рим идват десетки хиляди пилигрими, а когато папите обявяват Юбилейна година, техният брой нараства до стотици хиляди.
Научете повече за римските църкви и базилики.
Рим е многообразен. Тук ще видите уникални антични монументи, сред които на първо място е Колизея - големият символ на града. За него са изписани книги, има десетки филми, но въпреки (или благодарение на) това всяка година милиони туристи пристигат в Рим, за да го зърнат с възхищение.
До Колизея в долината на Палатин и Капитолий ще видите руините на Римския Форум и Виа Сакра - главната улица в столицата на Империята, по която се провеждали религиозни и триумфални шествия.
Знаменитият Пантеон, или храмът на всички богове, е още едно уникално архитектурно съоръжение. Куполът на Пантеона, построен през 125 г., е по-голям от купола на базиликата Свети Петър - представете си мащабното мислене на древноримските архитекти, които без прецедент създават гигантски храм с уникална цилиндрична форма. В Пантеона се намират останките на великия Рафаело Санцио, а на капака на саркофага негов приятел и поет изписва знаменитата епитафия: "Тук лежи погребан Рафаело, който с таланта си предизвика великата Природа, и сега тя, като самотна майка, скърби за тежката загуба".
Сред многото антични монументи се откроява Замъкът на Светия Ангел. Ще го видите на десния бряг на Тибър, на две крачки от Ватикана (карта). Император Адриан инициира строителството на семеен мавзолей по образец на Мавзолея на Август. Гробницата на императора се превръща в замък, а по-късно - в крепост на римските папи.
Рим е знаменит със своите площади, фонтани и обелиски. Египетските обелиски били превозвани с кораби до морското пристанище в Антична Остия. Някои монолити били разделяни на секции и каталогизирани, докато не им се намери подходящо място. Римляните се гордеели с необичайните за онова време гранитни стели.
Отляво: Как е създадена Империята. Увлекателно видео.
|
Съвременен Рим
Рим днес е също така научен и спортен център. Римският университет La Sapienza (от ит. "мъдрост") е открит през 1303 г. и се нарежда сред най-старите университети в Европа. Тук се обучават повече от 140 хиляди студенти. Освен Сапиенца, в града има няколко класически университета. Най-известните учебни заведения са Академията на медицинските науки, консерваторията Санта Цецилия, Националната академия за драматично изкуство, Академията за изящни изкуства, Националната академия за танци, Международния университет за социални науки и др. Културният живот в Рим е подкрепен от множество театри, концертни и изложбени зали. Научете повече за Рим тук и сега.
Рим - материали и рубрики
|
Рим - въпроси, отговори и съвети
Как да изберем най-добрия хотел в Рим? Градски транспорт в Рим - билети и карти Превоз на туристи в Рим и други градове |